ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ

Παρέα για ανταλλαγή εμπειριών πάνω στην Μελισσοκομία


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Βασιλοτροφια

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Βασιλοτροφια Empty Βασιλοτροφια Κυρ 14 Ιουλ 2013 - 12:33

Βάσω Σωτηροπούλου



ολα αυτα οπως τα γραφεις μου φαινονται κατανοητα και ευκολα δεν ξερω ομως στην πραξη τι γινεται για ολη αυτη την διαδικασια χρειαζονται και αλλα πραγματα οπως (κελια πλαστικα βελονακι μεγεθυντικος φακος γυαλια και κοντρα γυαλια κλπ) εχω ακουσει οτι η συσκευη ζεντερ ειναι μια πολυ απλη διαδικασια χωρις να χρειαζεται μελισσι εναρξης και αποπερατωσης και οτι ολη η διαδικασια γινεται με ενα μελισσι και μπορει να το κανει και ο πιο ασχετος (σαν και εμενα )αληθευει ??? ξερεις κατι ????

2Βασιλοτροφια Empty Απ: Βασιλοτροφια Κυρ 14 Ιουλ 2013 - 12:34

Βάσω Σωτηροπούλου



Βάσω Σωτηροπούλου έγραψε:ολα αυτα οπως τα γραφεις μου φαινονται κατανοητα και ευκολα δεν ξερω ομως στην πραξη τι γινεται για ολη αυτη την διαδικασια χρειαζονται και αλλα πραγματα οπως (κελια πλαστικα βελονακι μεγεθυντικος φακος γυαλια και κοντρα γυαλια κλπ) εχω ακουσει οτι η συσκευη ζεντερ ειναι μια πολυ απλη διαδικασια χωρις να χρειαζεται μελισσι εναρξης και αποπερατωσης και οτι ολη η διαδικασια γινεται με ενα μελισσι και μπορει να το κανει και ο πιο ασχετος (σαν και εμενα )αληθευει ??? ξερεις κατι ????
φυσικα !!!!!!!!!! σε ευχαριστουμε πολυ

3Βασιλοτροφια Empty Απ: Βασιλοτροφια Κυρ 14 Ιουλ 2013 - 14:33

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

Δεν γίνεται βασιλοτροφία χωρίς μελίσσι έναρξης - αποπεράτωσης.
Αυτό μπορεί να είναι ένα.
Και φυσικά χωρίς κυψελίδια σύζευξης, όπου θα γονιμοποιηθούν οι βασίλισσες.
Η βασιλοτροφία είναι πιο ιδιαίτερη διαδικασία, και πριν απο όλα χρειάζεται μεθοδικότητα και "ραντεβού" με τα μελίσσια.
Δηλαδή ενέργειες που γίνονται σε απόλυτα συγκεκριμένους-προγραμματισμένους χρόνους.
Δεν γίνεται να πει κάποιος δεν πειράζει αν δεν πάω σήμερα, θα πάω αύριο. Χάλασε όλη η δουλειά.
Πέρα απο τον εξοπλισμό, που δεν είναι τραγικός - εμβολιστήρι, καθαρό φως που να μην ζεσταίνει το πλαίσιο που παίρνεις τον γόνο, κλπ - χρειάζεται ένα τούρμπο μελίσσι.
Ακόμα χρειάζονται πίσω μελίσσια που θα δώσουν πλαίσια με κλειστούς-έτοιμους για εκκόλαψη γόνους, γύρη και χτισμένες κηρύθρες. Αυτά για να δημιουργηθούν τα κυψελίδια σύζευξης.
Με την συσκευή ζέντερ, αν δουλέψει, γλυτώνεις τον εμβολιασμό. Όχι όλα τα άλλα.

Βασικά πρέπει να ξεκαθαρίσει κάποιος τι ακριβώς θέλει: Βασίλισσες;;; Πόσες ;;;

Παλεύω δύο χρόνια και όλο κάπου κολλάει. Θέλει μεθοδικότητα, προγραμματισμό, και μελίσσια δυνατά να σου δώσουν την βάση που θα πατήσεις

http://bees-aegina@blogspot.com

4Βασιλοτροφια Empty Απ: Βασιλοτροφια Κυρ 14 Ιουλ 2013 - 21:53

μίλτος μόσχος



κάποτε και εγώ προσπάθησα να χρησιμοποιήσω την ζέντερ, αλλά θυμάμαι ότι η βασίλισσα που έκατσε μέσα 1 μέρα, δεν γέννησε κανένα αυγό.

Μπορεί να έφταιγε ότι δεν είχα κερώσει τα κελάκια.
Άλλοι αντί για κέρωμα, τα μελώνουν.

Εν πάσει περιπτώσει δεν είχα την διαθεσιμότητα και ακρίβεια χρόνου που λέει η Νίνα, και έτσι την παράτησα.

http://www.greek-meli.blogspot.com

5Βασιλοτροφια Empty Απ: Βασιλοτροφια Τετ 16 Απρ 2014 - 13:16

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
Μετά απο 3 χρόνια προσπάθειας, τα κατάφερα.
Σας παρουσιάζω την πρώτη μου βασίλισσα απο βασιλοτροφία.
Βασιλοτροφια Rtg40m

Συνολικά βγήκαν 6 βασίλισσες.
Και θα το επαναλάβω αμέσως μετά το Πάσχα.

Αυτές αν όλα πάνε καλά και γονιμοποιηθούν, αντικαθιστούν κάποιες χαζές που έχω απο πέρυσι και επίσης αύξηση σμηνών.

Οι επόμενες, αν τα καταφέρω, θα μείνουν σε μικρές παραφυαδούλες για κάθε ενδεχόμενο.

http://bees-aegina@blogspot.com

6Βασιλοτροφια Empty Απ: Βασιλοτροφια Τετ 16 Απρ 2014 - 21:49

μίλτος μόσχος



Μπράβο Νίνα, άντε καλή αρχή

http://www.greek-meli.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης