ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ

Παρέα για ανταλλαγή εμπειριών πάνω στην Μελισσοκομία


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

STARTOVIT

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1STARTOVIT Empty STARTOVIT Κυρ 29 Σεπ 2013 - 9:26

Αντώνης Σάββαρης

Αντώνης Σάββαρης

Πως το βλέπετε και τι πιστεύετε για το παρακάτω?έτσι για να γίνει μια κουβεντούλα να δω τις απόψεις σας.

ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΓΟΝΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΜΕΛΙΣΣΙΟΥ.ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΣΚΕΥΑΣΜΑ.ΤΡΟΠΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:STARTOVIT 25 g
Διεγερτικό διατροφικο συμπληρωμα μελισσοσμηνων.
Περιεχόμενο: Natrii chloridum 0.450, Cobalti chloridum 0,0366, Dinatrii phosphas 0.010 et
Excipiens ad 5.0
Τρόπος δράσης: Η συνθεση του Startovit από τη ιοντα νατρίου και χλωρίου κοβάλτιου και
φωσφόρου διεγείρει την ωοτοκία της βασίλισσας και την εργασιακή ικανότητα των μελισσών,
επιταχύνοντας τη βέλτιστη ανάπτυξη των μελισσοσμηνων με συνεπεια την αυξηση παραγωγης των μελισσοκομικων προιοντων (μελι,γυρη,βασ.πολτος) την άνοιξη.Εφαρμοζοντας το σε δυνατα και υγιη μελισσια μπορει να οδηγησει σε αυξηση της σμηνουργιας.
Ενδείξεις:
Την άνοιξη: Σε αδύνατα και μεσαια μελισσια για να βελτιστοποιήσουν και να επιταχύνει την
ανάπτυξη, μέχρι να αρχίσουν να συλλέγουν γύρη, για πρώτη φορά.
Κατά το πρώτο εξάμηνο του καλοκαιριού: Σε δυνατα μελισσια για αυξηση πλυθυσμου και γονου.
Στο δεύτερο μισό του καλοκαιριού και το φθινοπωρο: Για να υποστηρίξει την ωοτοκία της βασίλισσας αυξανοντας τον πλυθυσμο του μελισσιου και ανανεωνοντας τον για τον επερχομενο χειμωνα
Τρόπος χορήγησης και δοσολογία:
Κάθε περιεχόμενο Πακέτο εχει 5 φακελάκια από 5 g. Ένα φακελάκι από 5γρ.διαλυεται σε 10 λίτρα σιρόπι ζάχαρης (1:1) και ταιζουμε καθε μελισσι με
500 ml εως 1 λιτρο σιρόπι 3 - 5 φορές με διαστήματα 3 - 5 ημέρες.
Χρόνος αναμονής: Κανένας

2STARTOVIT Empty Απ: STARTOVIT Δευ 30 Σεπ 2013 - 9:13

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

Εγώ και η χημεία, είμαστε στα μαχαίρια.
Μήπως πρέπει να αποκτήσουμε έναν χημικό ή γεωπόνο, ή .... μελισσόφιλο;;;

http://bees-aegina@blogspot.com

3STARTOVIT Empty Απ: STARTOVIT Τρι 1 Οκτ 2013 - 11:41

μίλτος μόσχος



η δική μου φιλοσοφία είναι:
1. οι άγριες μέλισσες δεν χρειάστηκαν ποτέ κανένα σκεύασμα.
Βέβαια κάποια σμήνη που δεν είχαν την δύναμη να τα βγάζουν πέρα, αφανίζονταν, ενώ με το σκεύασμα μπορεί και να σώνονταν.

2. Πριν 10ετίες η διατροφή και η δική μας και των οικόσιτων ζώων ήταν χωρίς κανένα χημικό πρόσθετο. Βέβαια φτάναμε σε ένα σημείο όπου κουραζόμασταν και εμείς και αυτά τα ζωντανά και απλά έπρεπε να κάτσουμε λίγο καιρό να ξεκουραστούμε και μετά πάλι στον αγώνα. Δεν τρέχαμε να προλάβουμε τα πάντα, όλο και πιο γρήγορα όλο και πιο καλύτερα.

3. Και ο Κεντέρης από κουτσός που ήταν πήρε σκεύασμα και σε 2 χρόνια δεν τον πιάνανε ούτε οι μαύροι συναθλητές του. Αλλά κανείς δεν μας έχει πει, αν αυτά σκευάσματα του έχουν αφήσει κάποιο άλλο κουσούρι.

4. Τα σκευάσματα αν έβγαιναν από τις εταιρέιες διότι αυτές είχαν στον νου τους το καλό των ανθρώπων ή των ζώων, θα έλεγα ίσως ένα χλιαρό οκ, αλλά νομίζω ότι οι εταιρείες ψάχνουν να βρουν κάτι απίθανους λόγους για τα προϊόντα τους, έχοντας σαν μόνο σκοπό το κέρδος τους, χωρίς να ενδιαφέρονται για τη αειφορία του οικοσυστήματος.

όλα τα πιο πάνω και ακόμα πολλά άλλα με κάνουν να αρνούμαι να κάνω κάτι περισσότερο από ότι έκανε μέχρι τώρα η φύση μόνη της, με αντίτιμο βέβαια την χαμηλότερη παραγωγή. αλλά το προτιμώ και αυτό και ας είναι εις βάρος της τσέπης μου "προσωρινά".
Προσπαθώ να πηγαίνω με το κύμα της φύσης και όχι κόντρα σε αυτήν.

Αν βέβαια κάποιος ανεξάρτητος ερευνητής του κλάδου, μου έλεγε ότι το σκεύασμα μετά από δοκιμές δείχνει να είναι κάτι πολύ απλό και βοηθητικό των λειτουργιών της μέλισσας, (όπως το αγνό σιρόπι που τους βάζουμε), τότε μπορεί να το χρησιμοποιούσα.

http://www.greek-meli.blogspot.com

4STARTOVIT Empty Απ: STARTOVIT Τρι 1 Οκτ 2013 - 23:23

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

Φίλε Μίλτο νομίζω το θέμα είναι πιο συγκεκριμένο.
Αν κάποιος έχει άποψη για το συγκεκριμένο σκεύασμα.

Γενικά συμφωνώ με την άποψή σου, αλλά και το σιροπάκι επέμβαση του ανθρώπου είναι. Και το οξαλικό και άλλα.
Οι μέλισσες δεν συλλέγουν ζάχαρι απο την φύση.
Ούτε η ζάχαρι που τους βάζουμε είναι ανεπεξέργαστη.

Το θέμα είναι ότι αφου επεμβαίνουμε στην φύση, να υποστηρίζουμε ότι οι επεμβάσεις πρέπει να είναι σε μορφές σύμφωνα με τις φυσιολογικές ανάγκες τους.

Άρα το σκεύασμα αυτό είναι τέτοιο;;;
Ή το κάθε σκεύασμα που χρησιμοποιούμε.

http://bees-aegina@blogspot.com

5STARTOVIT Empty Απ: STARTOVIT Τετ 2 Οκτ 2013 - 2:50

μίλτος μόσχος



NINA Stergiopoulou έγραψε:Φίλε Μίλτο νομίζω το θέμα είναι πιο συγκεκριμένο.
Αν κάποιος έχει άποψη για το συγκεκριμένο σκεύασμα.

έχεις δίκιο, ιδέα δεν έχω για το σκεύασμα.
τα προηγούμενα απλά είναι η γνώμη μου για κάθε είδους "φάρμακο".

http://www.greek-meli.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης