ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ

Παρέα για ανταλλαγή εμπειριών πάνω στην Μελισσοκομία


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

αναζήτηση μελισσότοπων

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1αναζήτηση μελισσότοπων Empty αναζήτηση μελισσότοπων Τετ 9 Οκτ 2013 - 4:29

μίλτος μόσχος



καλημέρα σε όλους

σκέφτομαι από την επόμενη άνοιξη να δοκιμάσω την τύχη μου με τα μελίσσια, μετακινώντας τα σε κάποια μέρη που θα έχουν πάντα κάτι να συλλέξουν και όχι να περιμένω κάθε καλοκαίρι να συλλέξω το όποιο θυμαρόμελο βγάλει η τωρινή τους μόνιμη θέση.

Το πρόβλημα όμως είναι, ότι εκτός από την περιοχή του χωριού μου (Φθιώτιδα) που υπάρχουν κάποιες καστανιές στα βουνά της, δεν γνωρίζω άλλες περιοχές που να είναι μελισσοκομικού ενδιαφέροντος.
Ούτε έχω φίλους από διάφορες επερχίες ώστε να τους ρωτήσω και να με πληροφορήσουν.
Η άλλη λύση είναι να ξεκινάω πριν την μετακόμιση των μελισσιών, με το αυτοκίνητο στην τύχη για να ανακαλύψω ξανά τον τροχό.

Και αναρωτιέμαι, υπάρχει πιθανότητα μέσα από εδώ να μάθω κάποια μέρη για να τα πάω εκεί παρά να ψάχνω μέσα στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα?

http://www.greek-meli.blogspot.com

Βάσω Σωτηροπούλου



μίλτος μόσχος έγραψε:καλημέρα σε όλους

σκέφτομαι από την επόμενη άνοιξη να δοκιμάσω την τύχη μου με τα μελίσσια, μετακινώντας τα σε κάποια μέρη που θα έχουν πάντα κάτι να συλλέξουν και όχι να περιμένω κάθε καλοκαίρι να συλλέξω το όποιο θυμαρόμελο βγάλει η τωρινή τους μόνιμη θέση.

Το πρόβλημα όμως είναι, ότι εκτός από την περιοχή του χωριού μου (Φθιώτιδα) που υπάρχουν κάποιες καστανιές στα βουνά της, δεν γνωρίζω άλλες περιοχές που να είναι μελισσοκομικού ενδιαφέροντος.
Ούτε έχω φίλους από διάφορες επερχίες ώστε να τους ρωτήσω και να με πληροφορήσουν.
Η άλλη λύση είναι να ξεκινάω πριν την μετακόμιση των μελισσιών, με το αυτοκίνητο στην τύχη  για να ανακαλύψω ξανά τον τροχό.

Και αναρωτιέμαι, υπάρχει πιθανότητα μέσα από εδώ να μάθω κάποια μέρη για να τα πάω εκεί παρά να ψάχνω μέσα στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα?

ειμαι προθυμη να σου υποδειξω διαφορα μερη ομως αν εισαι Αθηνα δεν θα σου το συνιστουσα !!!!!!!!!! για πολλους λογους ας αναφερω τον πιο σημαντικο για μενα το οικονομικο !!!!! γιατι οι αποστασεις ειναι μεγαλες οι βενζινες εκει που ειναι και αν αναλογιστουμε οτι θα πρεπει να πηγαινεις για ελενχο καθε βδομαδα για μενα δεν συμφερει αλλο να εχεις 200-300 μελισσια !!!!!! εγω θα σου ελεγα να τα αφησεις Αθηνα και να κυνηγας εδω τριγυρω οπως την ανοιξη ανθομελο και νορις το καλοκαιρι θυμαρι η ευκαλιπτο

μίλτος μόσχος



Βάσω Σωτηροπούλου έγραψε:ειμαι προθυμη να σου υποδειξω διαφορα μερη ομως αν εισαι Αθηνα δεν θα σου το συνιστουσα !!!!!!!!!! για πολλους λογους ας αναφερω τον πιο σημαντικο για μενα το οικονομικο !!!!! γιατι οι αποστασεις ειναι μεγαλες οι βενζινες εκει που ειναι και αν αναλογιστουμε οτι θα πρεπει να πηγαινεις για ελενχο καθε βδομαδα για μενα δεν συμφερει αλλο να εχεις 200-300 μελισσια !!!!!! εγω θα σου ελεγα να τα αφησεις Αθηνα και να κυνηγας εδω τριγυρω οπως την ανοιξη ανθομελο και νορις το καλοκαιρι θυμαρι η ευκαλιπτο
ναι έχεις δίκιο για μακριά.
Ξέχασα να γράψω ότι ψάχνω μελισσότοπους το πολύ, μέχρι Νομό Φθιώτιδος προς τα πάνω και Πελοπόννησο προς τα κάτω.
Δεν μπορώ να έρχομαι Βόρεια Ελλάδα.

http://www.greek-meli.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης