ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ

Παρέα για ανταλλαγή εμπειριών πάνω στην Μελισσοκομία


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μίλτος Μόσχος

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Μίλτος Μόσχος Empty Μίλτος Μόσχος Κυρ 7 Απρ 2013 - 11:39

μίλτος μόσχος



Μιά μικρή παρουσίαση του εαυτού μου...
Είμαι 59 χρονών.
Γεννήθηκα και μεγάλωσα σε αστικό περιβάλλον.
Έχω πτυχίο ΤΕΙ στην Ηλεκτρονική και δούλεψα μεταξύ πολλών άλλων εργασιών, κυρίως στον ΟΤΕ σαν τεχνικός.
Εδώ και μερικά χρόνια είμαι συνταξιούχος.
Αφού ασχολήθηκα 2-3 χρόνια με ένα μικρό μποστάνι στο χωριό του πατέρα μου όπου δοκίμασα την τύχη μου σε ντοματοειδή κλπ ζαρζαβατικά, πριν 2 χρόνια είπα να ασχοληθώ με την Μελισσοκομία.
Δεν είχα καμία ιδέα από αυτήν, εκτός από το ότι η μέλισσα βγάζει Μέλι.
Πήγα στο ΙΓΕ που βρίσκεται στο Μαρούσι και έκανα ένα σεμινάριο 100 ωρών και άλλο ένα 25 ωρών στην Γεωπονική Σχολή Αθηνών.
Εκεί έμαθα τα όσα λίγα ξέρω τώρα.
Σκαλίζω συνέχεια το Internet για να δω τους χειρισμούς που κάνουν άλλοι Μελισσοκόμοι και τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν, διαβάζω ότι βιβλίο σχετικό πέφτει στα χέρια μου και γενικά προσπαθώ να μάθω περισσότερα.
Το 2011 πήρα το πρώτο σμήνος και από εκεί και πέρα προσπαθώ να "επιβιώσω" και εγώ και αυτό.

Δεν είμαι ευχαριστημένος από την μέχρι τώρα ανάπτυξη μου, γιατί αλλιώς τα υπολογίζεις στην θεωρία και αλλιώς σου βγαίνουν στην πράξη.
Ούτε με το σημείο που έχω το Μελισσοκομείο είμαι ευχαριστημένος, αφού οι ανθοφορίες του δεν με πολυ-ικανοποιούν και τόσο.
Αν μπορούσα να είχα ένα αγροτικό αυτοκίνητο θα ήταν καλύτερα, γιατί αφ' ενός θα είχα λιγότερα έξοδα κίνησης, από ότι έχω τώρα με το ΙΧ και αφ' ετέρου την δυνατότητα να μετακινήσω τα μελίσσια σε κάποιες άλλες περιοχές για το κυνήγι του θησαυρού. Άσε το κουβάλημα των υλικών και του νερού που ρίχνω μέχρι να φτάσω στο σημείο.

Μέχρι στιγμής έχω ασχοληθεί και εκμεταλλευτεί εμπορικά την γύρη και την Πρόπολη.
Έχω παρασκευάσει βάμα Πρόπολης, και έχω φτιάξει τα πρώτα μου σαπούνια στα οποία χρησιμοποιώ σαν βασικά συστατικά, το Κερί και την Πρόπολη που συλλέγω.

http://www.greek-meli.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης