ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ

Παρέα για ανταλλαγή εμπειριών πάνω στην Μελισσοκομία


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Εχθροί..... Αλήτες - Κακοποιοί

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

Όταν παρακολουθούσα το σεμινάριο στο ΙΓΕ, και φτάσαμε στο κεφάλαιο Ασθένεις - Εχθροί, ο εκπαιδευτής μας είπε.
"Οι μέλισσες προσβάλλονται απο κάποιες ασθένειες, και κάποιους εχθρούς, αλλά ο μεγαλύτερος εχθρός τους είναι ο άνθρωπος"

Προχθές με πήρε τηλέφωνο ο Παναγιώτης, ο φίλος και δάσκαλος και στήριγμα, παλιός μελισσοκόμος εδώ στο νησί.
Ο Παναγιώτης έχει περι τα 150 μελίσσια τα οποία μαζεύει τον χειμώνα στο κτήμα που βρίσκεται και το σπίτι του και την άνοιξη τα φέρνει στην δική μας γειτονιά.
Αφού είπαμε τα διάφορα, μου είπε στο τέλος : κάτσε τώρα να μάθεις και τα ωραία:
Λίγες μέρες μετά που έφερα τα μελίσσια, ρίξανε μέσα στο βαρέλι με το νερό decis (ένα απο τα ισχυρότερα φυτοφάρμακα), μου ανοίξανε τα καπάκια σε 3-4 μελίσσια, και έβαλαν μία διόροφη κυψέλη στην μέση του μονοπατιού την οποία μπαίνοντας με την όπισθεν δεν την είδα και την έκανα λυώμα.
Όσον αφορά το νερό, ευτυχώς είχαν ρίξει τόσο πολύ φάρμακο που μύριζε τόσο έντονα και οι μέλισσες δεν το πλησίασαν.

Τι μπορεί να πει κανείς;;;;
Το χειρότερο είναι, ότι οι υποψίες του λένε (και θα συμφωνήσω μαζί του) ότι αυτός που το έκανε έχει σχέση με την μελισσοκομία. Έστω και στοιχειώδη. Δεν πιστεύω ότι κάποιος άσχετος θα πήγαινε να ανοίξει καπάκια απο μελίσσια χωρίς τον φόβο να μην του επιτεθούν.

http://bees-aegina@blogspot.com

μίλτος μόσχος



Μα και αυτοί που κατακλέβουν μελίσσια σε όλη την Ελλάδα, μελισσοκόμοι είναι.
Δεν είναι υδραυλικοί.

Αυτά όλα γίνονται διότι και όταν ακόμα πιάνουν έναν στους εκατό, οι ποινές είναι ή αθωωτικές ή τόσο μικρές, που ο κλέφτης ή ο βάνδαλος γελάνε.

Σου έχω πει όταν ήμουν στην Μήλο και απορούσα με το πώς γίνεται να υπάρχουν στο νησί τόσοι πολλοί Κρητικοί?

Οι παππούδες τους ή οι πατεράδες τους είχαν εξοριστεί επί Μεταξά από την Κρήτη σαν ποινή, διότι ήταν κατσικοκλέφτες.
Και έμειναν για πάντα εκεί.

Για σκέψου μια τέτοια σκληρή ποινή για τους μελισσο-κλέφτες ή καταστροφείς ζωϊκού κεφαλαίου.

ή φαντάσου να ρώταγε ο Δικαστής, θέλεις 3 χρόνια φυλακή ή 3 χρόνια να σκουπίζεις την πλατεία του χωριού σου.

Παρθένες θα γινόντουσαν όλοι.

http://www.greek-meli.blogspot.com

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

μίλτος μόσχος έγραψε:Μα και αυτοί που κατακλέβουν μελίσσια σε όλη την Ελλάδα, μελισσοκόμοι είναι.
Δεν είναι υδραυλικοί.
............................ή φαντάσου να ρώταγε ο Δικαστής, θέλεις 3 χρόνια φυλακή ή 3 χρόνια να σκουπίζεις την πλατεία του χωριού σου.

Δεν συμφωνώ μαζί σου. Ο δικαστής δεν πρέπει να ρωτάει.
Σκούπισμα την πλατεία για 3 χρόνια.
Και να περνάνε όλοι να ρίχνουν και ένα φτύσιμο κάθε μέρα.

Όχι άλλους φυλακισμένους. Να τους ταϊζουμε κιόλας;;;;;

http://bees-aegina@blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης