ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ

Παρέα για ανταλλαγή εμπειριών πάνω στην Μελισσοκομία


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Συσκευή Ζεντερ

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Συσκευή Ζεντερ Empty Συσκευή Ζεντερ Τετ 26 Ιουν 2013 - 10:00

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

Όπως έμαθα πρόσφατα υπάρχουν 2 τύποι συσκευών ΖΕΝΤΕΡ
Η Karl Jenter και η Nikot

Έχει κάποιος χρησιμοποιήσει κάποια απο αυτές;
Επίσης αν έχετε υπ΄όψιν κάποιο video το οποίο να έχει αναλυτικά την χρήση της και όχι θεωρητικά πάνω σε άδεια-αχρησιμοποίητα πλαίσια.

http://bees-aegina@blogspot.com

2Συσκευή Ζεντερ Empty Απ: Συσκευή Ζεντερ Πεμ 27 Ιουν 2013 - 9:50

Βάσω Σωτηροπούλου



NINA Stergiopoulou έγραψε:Όπως έμαθα πρόσφατα υπάρχουν 2 τύποι συσκευών ΖΕΝΤΕΡ
Η Karl Jenter και η Nikot

Έχει κάποιος χρησιμοποιήσει κάποια απο αυτές;
Επίσης αν έχετε υπ΄όψιν κάποιο video το οποίο να έχει αναλυτικά την χρήση της και όχι θεωρητικά πάνω σε άδεια-αχρησιμοποίητα πλαίσια.


και συμπληρωνω μηπως εχει καποιος ασχοληθει με βασιλοτροφεια να μας διδαξει βημα βημα ??????

3Συσκευή Ζεντερ Empty Απ: Συσκευή Ζεντερ Πεμ 27 Ιουν 2013 - 10:42

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

εγώ.
αλλά δεν διδάσκεται βήμα-βήμα, αλλά μελίσσι-μελίσσι.
μόλις βρω το ανάλογο κέφι, θα σας διηγηθώ τα δικά μου βήματα.

http://bees-aegina@blogspot.com

4Συσκευή Ζεντερ Empty Απ: Συσκευή Ζεντερ Παρ 28 Ιουν 2013 - 13:25

Βάσω Σωτηροπούλου



NINA Stergiopoulou έγραψε:εγώ.
αλλά δεν διδάσκεται βήμα-βήμα, αλλά μελίσσι-μελίσσι.
μόλις βρω το ανάλογο κέφι, θα σας διηγηθώ τα δικά μου βήματα.

εστω μελισσι μελισσι λοιπον!!!!!!! δωσε μας τα φωτα σου

5Συσκευή Ζεντερ Empty Απ: Συσκευή Ζεντερ Παρ 12 Ιουλ 2013 - 23:15

Φώτης Καστρουνής



1η μέρα.
1. Διαλέγεις 1 διόροφη κυψέλη για έναρξης και αρκετά μελίσσια αποπεράτωσης. Το έναρξης μπορεί να φιλοξενήσει μέχρι 100 κελιά αλλά τα αποπεράτωσης μέχρι 30. Οπότε αν βάλεις στο έναρξης 100 κελιά χρειάζεσαι 4 αποπεράτωσης. Επίσης χρειάζεσαι ένα μελίσσι που θα είναι ο δότης DNA. Δηλαδή θα παίρνεις γόνο για τους εμβολιασμούς. Αυτό το μελίσσι πρέπει να είναι το καλύτερο μελίσσι στο μελισσοκομείο. Να μαζεύει πολλά μέλια να είναι ήρεμο και καθαρό και η βασίλισσα να γεννάει καλά στρωτό γόνο. Εννοείται να μην είναι ευάλωτο σε ασθένειες.
2. Βάζεις διάφραγμα στο έναρξης για να κλείσουν όλοι οι πάνω γόνοι.
3. Αρχίζεις σε όλα τα μελίσσια που θα χρησιμοποιηθούν, τάισμα με 500ml σιρόπι 1/1 την ημέρα. Το τάισμα θα διαρκέσει μέχρι το τέλος της βασιλοτροφίας. Αν δεν γίνει τροφοδοσία Τα ΒΚ δεν θα γεμίσουν ικανοποιητικά με βασιλικό πολτό, θα είναι κακοχτισμένα και δεν θα βγάλουν καλές βασίλισσες.

8η μέρα.
1. Ορφανεύεις το μελίσσι έναρξης.
2. Μεταφέρεις όλα τα κάτω πλαίσια χωρίς τις μέλισσες, σε άλλα μελισσια και βγάζεις τον όροφο αφήνοντας μόνο τη γονοφωλιά, 9 πλαίσια του ορόφου που έχουν μόνο κλειστό γόνο και το πλαίσιο με τα βασιλοκέλια χωρίς γόνο για να τα προπολιάσουν και να πάρουν μυρωδιά στη μέση. Δηλαδή όλος ο πληθυσμός του διόροφου θα μείνει στη γονοφωλιά. Η κυψέλη πρέπει να ξεχειλίζει από μέλισσες για να δημιουργηθούν συνθήκες σμηνουργίας.

9η μέρα.
Εμβολιάζεις τα κελιά από το μελίσσι δότη.

10η μέρα.
Μεταφέρεις τα βασιλοκέλια που έχουν ξεκινήσει στη μέση του πάνω ορόφου στις κυψέλες αποπεράτωσης.

13η μέρα.
Αν θέλεις βασιλικό πολτό τα αφήνεις 3 μέρες στα αποπεράτωσης και μαζεύεις.

18η μέρα
Αν θέλεις βασίλισσες τα αφήνεις 8 μέρες και τα βάζεις σε παραφυάδες ή κυψελίδια γονιμοποίησης ή τα προστατεύεις με κλουβάκι κελιού γιατί αν βγει μια βασίλισσα θα χαλάσει όλα τα υπόλοιπα.

21η μέρα
Αρχίζουν να βγαίνουν οι βασίλισσες.

Σημειώσεις:
Το έναρξης μπορεί να φτιάχνει κελιά κάθε μέρα απλά θα χρειάζονται περισσότερα αποπεράτωσης.
Τα κελιά στο έναρξης που δεν τα έχουν αρχίσει μην τα βγάζετε την ίδια μέρα γιατί μπορεί να τα αρχίσουν την επόμενη.
Οι καλύτερες εποχές για βασιλοτροφία είναι η άνοιξη και το φθινόπωρο. Βασική προυπόθεση είναι η ύπαρξη πολλής γύρης.

http://melissokomiarodou.blogspot.gr/

6Συσκευή Ζεντερ Empty Απ: Συσκευή Ζεντερ Σαβ 13 Ιουλ 2013 - 6:19

Φώτης Καστρουνής



Δεν έχω χρησιμοποιήσει Ζέντερ αλλά το έχω σκοπό για την επόμενη άνοιξη.

http://melissokomiarodou.blogspot.gr/

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης