ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ

Παρέα για ανταλλαγή εμπειριών πάνω στην Μελισσοκομία


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Φθινοπωρινά χωρίσματα ;

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Φθινοπωρινά χωρίσματα ; Empty Φθινοπωρινά χωρίσματα ; Τρι 24 Σεπ 2013 - 5:12

Ηλίας Καψούλης

Ηλίας Καψούλης

Αυτές τις ημέρες με απασχολεί το θέμα πολλαπλασιασμού των μελισσιών, διότι θέλω τουλάχιστον 4-5 μελίσσια το φθινόπωρο και άλλα 7-8 την άνοιξη. Συνολικά του χρόνου να έχω καμιά 30αριά, ώστε να μεταφέρω τα 15-20 και τα άλλα να είναι σταθερά.
Ξέρω δεν έχει βρέξει και το φθινόπωρο δεν προβλέπεται ανθηρό, αλλά ...
Πρέπει να χωρίσουμε κάποια μελίσσια, για να αυξήσουμε το στόλο μας !!!
Έχω κάποια με 4-5 γόνους, σκέφτομαι για την επόμενη εβδομάδα, να τους πάρω 2 γόνους και βάζοντάς τους έτοιμη γονιμοποιημένη βασίλισσα να κάνω παραφυάδες. Θα προκόψουν μέχρι να μπει για τα καλά ο χειμώνας, ή δεν θα προφθάσουν; Εννοείται ότι θα τα ταΐσω σιροπάκι λίγες ημέρες και μετά θα τους αφήσω γυρεόπιτα και apifoda.

μίλτος μόσχος



Εγώ πάντως Ηλία θα το έκανα αυτό που λες.
Πιστεύω ότι έχουμε ακόμα 2 μήνες καλοκαιρία.

http://www.greek-meli.blogspot.com

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

Σωστά σκέπτεσαι.
Βασίλισσες απο που θα πάρεις;;;;

http://bees-aegina@blogspot.com

Ηλίας Καψούλης

Ηλίας Καψούλης

Ο Θόδωρος πάλι δεν έχει, Ο Τσιμίνης δεν αποδείχθηκε και πολύ εντάξει, μου έχει πεί κάποιος στο χωριό για έναν στην Πάτρα. Λέει ότι είναι καλός, στις 40 Βασίλισσες οι 39 έπιασαν. Τώρα δεν ξέρω θα δώ, μάλλον από αυτόν στην Πάτρα με αντικαταβολή.

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

Ο Τσιμίνης ποτέ δεν ήταν εντάξει. Αν θυμάσαι το είχαμε ξανασυζητήσει.
Ολοκληρωτικά "καθόλου εντάξει"

Με πόσους γόνους θα κάνεις παραφυάδες;;;
Ανοιχτούς ή κλειστούς;;

Θα κάνω κι εγώ την ίδια κίνηση για 2-3 "φυντανάκια" και θα τα βάλω σε 3ράκια κυψελάκια που έχω φτιάξει.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλους μας, γιατί ο Θεός ξέχασε να δροσίσει λίγο. Θα ξεχάσουμε πως είναι η βροχή σε λίγο.

http://bees-aegina@blogspot.com

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

Τι είπα ;;;;
Ξέχασε να δροσίσει;
Δεν θα ξαναμιλήσω. Κιχ δεν θα πω ξανά.

Πήρα εχθές τρεις βασίλισσες για τα φυντανάκια που λέγαμε, και κοιμάμαι μαζί τους γιατί δεν μπορώ να ανοίξω τα μελίσσια να κόψω παραφυάδες.

Έβρεχε 2 μέρες (καλόοοοο), αλλά η συννεφιά δεν λέει να φύγει και οι θερμοκρασίες περι το 20.
Ελπίζω να ανοίξει σήμερα για καμια ώρα να φτιάξω τις παραφυάδες, και βάζω τις βασίλισσες ακόμα και την νύχτα (μετά απο 6 ώρες)

http://bees-aegina@blogspot.com

Ηλίας Καψούλης

Ηλίας Καψούλης

Ας έχει συννεφιά. Βάλτες στα ορφανά σου και μην τις κρατάς
στο κλουβί, αδυνατίζουν, εξασθενεί η φερομόνη κ.α.
Από πού πήρες τις βασίλισσες ;

Βάσω Σωτηροπούλου



Ηλίας Καψούλης έγραψε:Αυτές τις ημέρες με απασχολεί το θέμα πολλαπλασιασμού των μελισσιών, διότι θέλω τουλάχιστον 4-5 μελίσσια το φθινόπωρο και άλλα 7-8 την άνοιξη. Συνολικά του χρόνου να έχω καμιά 30αριά, ώστε να μεταφέρω τα 15-20 και τα άλλα να είναι σταθερά.
Ξέρω δεν έχει βρέξει και το φθινόπωρο δεν προβλέπεται ανθηρό, αλλά ...
Πρέπει να χωρίσουμε κάποια μελίσσια, για να αυξήσουμε το στόλο μας !!!
Έχω κάποια με 4-5 γόνους, σκέφτομαι για την επόμενη εβδομάδα, να τους πάρω 2 γόνους  και βάζοντάς τους έτοιμη γονιμοποιημένη βασίλισσα να κάνω παραφυάδες. Θα προκόψουν μέχρι να μπει για τα καλά ο χειμώνας, ή δεν θα προφθάσουν; Εννοείται ότι θα τα ταΐσω  σιροπάκι λίγες ημέρες και μετά θα τους αφήσω γυρεόπιτα και apifoda.

καλησπερα και απο μενα !!!!!!!!!!! αργησα αλλα ηρθα !!!!!!
Ηαποψη μου ειναι ΟΧΙ παραφυαδες το φθινοπωρο γιατι ποτε δεν μπορει να ξερεις τι καιρο θα κανει ωστε να μπορεσουν να αναπτηχθουν τοσο ωστε να βγαλουν τον χειμωνα

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

Ηλία, δεν είχα ορφανά, παραφυάδες θα έκοβα.
Αν ήταν ορφανά δεν θα με ένοιαζε. Θα ένοιγα και θα έβαζα μέσα τις βασίλισσες.
Τέλος πάντων άνοιξε σήμερα ο καιρός, έκοψα τις παραφυάδες και το βραδάκι θα μπούνε και οι μάνες μέσα.
Βασίλισσες από Μανωλάδα

Βάσω καλως όρισες. Που χάθηκες;;; Πως πέρασες το καλοκαίρι;;
Σχετικά με τις παραφυάδες, το λες απο εμπειρία προσωπική ή θεωρητικά ;;
Αν είχες ανάλογη εμπειρία, πες μας τι έγινε ;

Εδώ ο καιρός συνήθως κρατάει καλά, καλοκαιρινο-φθινοπωρινά μέχρι τέλος Νοέμβρη.
Και για να ζηλεύετε, πολλοί κάνουν μπάνια και η θάλασσα είναι θεό-ζεστη ακόμα.
Οπότε, δεν πάω για νέα δυνατά μελίσσια, αλλά για νέα μικρά μελισσάκι που θα κρατηθούν ζωντανά όλο τον χειμώνα, να ξεκινήσουν νωρίς την άνοιξη. Όχι να περιμένω αν θα βρω βασίλισσες ή αν θα έχει κηφήνες, ή αν θα .....
Ακόμα θέλω να έχω 2-3 βασίλισσες στην άκρη για "καμμιά στραβή".
Όλο και κάτι γίνεται και καταλήγει σε χάσιμο μελισσιών  

Ίδομεν

http://bees-aegina@blogspot.com

Βάσω Σωτηροπούλου



NINA Stergiopoulou έγραψε:Ηλία, δεν είχα ορφανά, παραφυάδες θα έκοβα.
Αν ήταν ορφανά δεν θα με ένοιαζε. Θα ένοιγα και θα έβαζα μέσα τις βασίλισσες.
Τέλος πάντων άνοιξε σήμερα ο καιρός, έκοψα τις παραφυάδες και το βραδάκι θα μπούνε και οι μάνες μέσα.
Βασίλισσες από Μανωλάδα

Βάσω καλως όρισες. Που χάθηκες;;; Πως πέρασες το καλοκαίρι;;
Σχετικά με τις παραφυάδες, το λες απο εμπειρία προσωπική ή θεωρητικά ;;
Αν είχες ανάλογη εμπειρία, πες μας τι έγινε ;

Εδώ ο καιρός συνήθως κρατάει καλά, καλοκαιρινο-φθινοπωρινά μέχρι τέλος Νοέμβρη.
Και για να ζηλεύετε, πολλοί κάνουν μπάνια και η θάλασσα είναι θεό-ζεστη ακόμα.
Οπότε, δεν πάω για νέα δυνατά μελίσσια, αλλά για νέα μικρά μελισσάκι που θα κρατηθούν ζωντανά όλο τον χειμώνα, να ξεκινήσουν νωρίς την άνοιξη. Όχι να περιμένω αν θα βρω βασίλισσες ή αν θα έχει κηφήνες, ή αν θα .....
Ακόμα θέλω να έχω 2-3 βασίλισσες στην άκρη για "καμμιά στραβή".
Όλο και κάτι γίνεται και καταλήγει σε χάσιμο μελισσιών  

Ίδομεν
οι εναλλαγες του καιρου ειναι ενας βασικος λογος που δεν κανω παραφυαδες το φθινοπωρο

Ηλίας Καψούλης

Ηλίας Καψούλης

Προχθές ανέβηκα στα μελίσσια στο Πήλι Β.Ευβοίας. Δεν είχαν βάλει μέλια και είχαν μόνο από 2-3 πλαίσια γόνο. Συνεπώς την ερχόμενη βδομάδα θα τα κατεβάσω στο χωριό στην Κύμη για ξεχειμώνιασμα.

Στο σταθερό τώρα μελισσοκομείο τα πράγματα ήταν καλύτερα. Κάποια είχαν 2-3 πλαίσια γόνο, με πολλές όμως γύρες και φρέσκο νέκταρ (εάν τινάξεις το πλαίσιο ραντίζεις την κυψέλη).
Κάποια άλλα όμως είχαν 6 πλαίσια γόνο πλάκα, πολύ πληθυσμό και πολλά κηφηνοκελιά. Η εικόνα αυτή για μένα φωνάζει χώρισμα, αλλιώς την άνοιξη θα ψάχνω να τα βρω. Έτσι έκοψα 4 παραφυάδες με 3 πλαίσια γόνο φούλ και τα γύρω ρέστα μέλια γύρες και από δυο χτισμένα.
Παρήγγειλα σε κάποιον από την Πάτρα 4 βασίλισσες και την επομένη ήρθαν με κούριερ. Τους έβαλα τις Βασίλισσες και τώρα περιμένω την άλλη εβδομάδα να δω τα αποτελέσματα.
Είμαι σίγουρος για την ενέργειά μου αυτή καθώς και για την βιωσιμότητά τους, ανεξαρτήτως καιρού.

12Φθινοπωρινά χωρίσματα ; Empty Απ: Φθινοπωρινά χωρίσματα ; Τρι 15 Οκτ 2013 - 13:34

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

Είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά.
Ο καιρός ακόμα βοηθάει και να παρακαλάμε να έχουμε ήρεμες βροχές - όχι καταστροφικές.
Και εγώ έφτιαξα 2 μελισσάκια με λιγώτερους γόνους απο όσους λες εσύ Ηλία, και μέχρι στιγμής πάνε καλά.

http://bees-aegina@blogspot.com

13Φθινοπωρινά χωρίσματα ; Empty Απ: Φθινοπωρινά χωρίσματα ; Δευ 21 Οκτ 2013 - 11:24

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

Ηλία πως πάνε οι παραφυαδούλες σου;;
Οι δικές μου δουλεύουν καλά.
Αφού τις ετοίμασα και άρχισαν να γεννάνε οι μάνες, τις έβαλα για 2-3 μέρες κοντά σε μία δυνατή και υποθέτω πήραν λίγο πληθυσμό.
Ο καιρός καλά κρατεί, το πρωϊ ζέστη το βράδυ υγρασία, και δουλεύουν καλά.

http://bees-aegina@blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης