ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ

Παρέα για ανταλλαγή εμπειριών πάνω στην Μελισσοκομία


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

από 3 διαφορετικές...

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1από 3 διαφορετικές... Empty από 3 διαφορετικές... Τρι 9 Απρ 2013 - 10:47

Αντώνης Σάββαρης

Αντώνης Σάββαρης

έχει κάνει κανένας από εσάς παραφυάδα από τρεις ή και παραπάνω διαφορετικές κυψέλες?
Ισχύει ότι με τον τρόπο αυτό δεν τσακώνονται μεταξύ τους οι μέλισσες λόγο που υπάρχουν πολλές διαφορετικές μυρωδιές??
Μου το έχουνε πει αλλά δεν ξέρω αν ισχύει.Πήγα να το δοκιμάσω αλλά από την στιγμή που βρήκα βασιλοκέλια το άφηνα και την έκανα με διαφορετικό τρόπο

2από 3 διαφορετικές... Empty Απ: από 3 διαφορετικές... Τρι 9 Απρ 2013 - 11:46

μίλτος μόσχος



Αντώνη,
Φαντάζομαι εννοείς χωρίς να τις ψεκάσουμε πρώτα.

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.
Το έχω διαβάσει και εγώ σε κάποιο forum, αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι.

Αν βάλω την λογική μου, δεν μπορώ να καταλάβω τι θα τις εμποδίσει να χτυπηθούν μεταξύ τους, αν αντί για 2 διαφορετικές μυρωδιές υπάρχουν 3 ή 13.

Εδώ κάνουμε συνένωση σε 2 μελίσσια, ραντίζουμε όλο τον πληθυσμό με κάποιο υγρό που θα σκεπάσει τις δικές τους φερομόνες, αλλά και πάλι μερικές χτυπιούνται.


http://www.greek-meli.blogspot.com

3από 3 διαφορετικές... Empty Απ: από 3 διαφορετικές... Τετ 10 Απρ 2013 - 22:05

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

To έκανα στην "ειδικότητά" μου. Τα αρρενότοκα.
Γελάς Αντώνη ε;;;

Ένωσα ένα μικρό αρρενότοκο,2πλαίσια, με ένα άλλο μικρούλι 3 πλαίσια, με αρκετό ψέκασμα με νερό και ξύδι. (1 λίτρο νερό, 1 καπάκι του μπουκαλιού ξύδι.
Το έκανα αμέσως μετά το τίναγμα του αρρενότοκου, αφού είχαν μαζευτεί πίσω όσες γύρισαν.
Την πρώτη μέρα, άφησα ένα μικρό κενό ανάμεσα στα πλαίσια της μίας και της άλλης, αλλά πήγαν όλα πολύ καλά.

http://bees-aegina@blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης