ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ

Παρέα για ανταλλαγή εμπειριών πάνω στην Μελισσοκομία


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

βασιλικά κελιά

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1βασιλικά κελιά Empty βασιλικά κελιά Παρ 19 Απρ 2013 - 2:31

μίλτος μόσχος



Εδώ και καιρό σε ένα σμήνος μου, βρίσκω συνεχώς β.κ. με λάβρα μέσα.
Τα αφήνω για να τα ξαναδώ αν θα τα κλείσουν.
Μέχρι τώρα όσα έχουν φτιάξει, τα χαλάνε μόνες τους.
Ένα περίεργο βασιλικό κελί σαν μακαρόνι λεπτό με λάβρα μέσα και μήκος 4 cm που το άφησα από περιέργεια να δω τι θέλουν να κάνουν (αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να το άφηνα να εξελιχθεί-αλλά δυστυχώς δεν είχα και φωτογραφική μαζί μου), τις επόμενες 5 μέρες που έκανα επιθεώρηση, το είχαν εξαφανίσει.

Δεν είναι σμήνος που ετοιμάζεται για σμηνουργία.
Μάλλον την βασίλισσα θέλουν να αντικαταστήσουν, αλλά συνεχώς το μετανοιώνουν.
Η βασίλισσα έχει ηλικία κλεισμένα 2 χρόνια.
Η γέννα της δεν μπορώ να πω, ότι είναι η πιο καλή, αλλά όχι, ότι και δεν προσπαθεί η κακομοίρα.

http://www.greek-meli.blogspot.com

2βασιλικά κελιά Empty Απ: βασιλικά κελιά Παρ 19 Απρ 2013 - 8:08

Αντώνης Σάββαρης

Αντώνης Σάββαρης

θα ήταν ενδιαφέρον αν μπορούσαμε να το βλέπαμε σε φωτογραφία δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο

3βασιλικά κελιά Empty Απ: βασιλικά κελιά Σαβ 13 Ιουλ 2013 - 7:48

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

Για 3η φορά, μελίσσι με φετινή βασίλισσα, προς το παρόν όχι με σπουδαίες επιδόσεις κάνει βασιλικά κελιά.

-Την 1η φορά 15/Μαϊου - ένα μήνα μετά απο την ημέρα που την πρωτοεισήγαγα στο μελίσσι παραφυάδα - είπα : Νέα η καημένη, σε ξένο τόπο μετανάστης, μπερδεύτηκε.  
Τα χάλασα.

-Την 2η φορά - 15 μέρες μετά - ξανά με 2 χαζοβασιλοκέλια. Αυτή την φορά είπα : Πάλι την μπλοκάρανε πάνω στην γεμάτη ανθοφορία.
Τα πήρα και έφτιαξα ένα νέο μελίσσι, που έχει ξεκινήσει να γεννάει.

- Εχθές που έκανα επιθεώρηση, βρήκα την κυρία σεινάμενη-κουνάμενη και επάνω σε ένα πλαίσιο γεματο μέλι 4 θαυμάσια βασιλοκέλια.
Πήρα όπως ήταν το πλαίσιο και το έβαλα σε μία άλλη κυψέλη που προέκυψε ορφανή.  

Ίσως την πάνε για αντικατάσταση, ίσως είναι λίγο παλαβιάρα. Το σμήνος της είναι σε 8ρα κυψέλη και έχει αυτήν την εποχή 2-2,5 πλαίσια γόνο.
Έχω αποφασίσει αν το ξανακάνει να της παίρνω τα βασιλοκέλια και να φτιάχνω νέα σμήνη, και όσο αντέξει.
Μπορεί να στρώσει, μπορεί και όχι.
Φέτος όλα είναι παλαβά

http://bees-aegina@blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης