ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ

Παρέα για ανταλλαγή εμπειριών πάνω στην Μελισσοκομία


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

τι λέτε για την συνέχεια

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1τι λέτε για την συνέχεια Empty τι λέτε για την συνέχεια Δευ 22 Απρ 2013 - 11:25

Αντώνης Σάββαρης

Αντώνης Σάββαρης

ας ξεκινήσω με τα λόγια της Νίνας ότι ο καθένας βάζει στόχους και προχωράει.
Εγώ φέτος πάω για να πάρω το πρώτο μου μελάκι και η ερώτηση μου είναι έχω 3 20άρια μελισσάκια όπου οι βασίλισσες γεννούσαν στον όροφο και στον εμβρυοθάλαμο είχαν τροφές μέλια και γύρη.Στο ένα πριν μια βδομάδα έκανα αναστροφή πατωμάτων (και σήμερα στο άλλο και μου μένει ένα)
και σήμερα που το άνοιξα είχε γεννήσει σε 7 πλαίσια πάνω (και άλλα τόσα σφραγισμένα έχει από κάτω).Θεωρητικά χρειάζεται και 3ο πάτωμα με δεύτερη είσοδο αλλά μου είπε ένας πως θα τα '' χάσω γιατί έχουμε ακόμα τέλος Απριλίου'' και να κόψω παραφυάδες για να ανανεωθεί ο πληθυσμός και να χτίσουν (να σημειώσω ότι το κτίσιμο έχει πέσει αυτήν την εποχή και λογικό με πριν ένα μήνα γιατί η ανθοφορία έχει πέσει).
εννοείται πως άμα κόψω θα είναι μία από το καθένα και 3-4 πλασίων αλλά εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου??

Να σημειώσω για κάποιον αν έχει νόημα για την απάντησή του ότι πάνω στις 6 με 7 μέρες πάω για επιθεώρηση.

μίλτος μόσχος



με τόσο πολύ πληθυσμό και γόνο, και εγώ θα είχα τον φόβο της σμηνουργίας.

Αντώνη, η κύρια ανθοφορία για την οποία πας, είναι το θυμάρι?
Πόσο καιρό θέλεις ακόμα για να αρχίσει να δίνει στο νησί σου?


http://www.greek-meli.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης