ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ

Παρέα για ανταλλαγή εμπειριών πάνω στην Μελισσοκομία


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

βασίλισσα σε κουβί...τι κάνω??

5 απαντήσεις

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Αντώνης Σάββαρης

Αντώνης Σάββαρης

Θα παραγγείλω 4 βασίλισσες για να κάνω παραφυάδες να μην καθυστερώ με την γνωστή διαδικασία αλλά και για το 20άρι που αυτή που έχει μέσα τα έχει παίξει.
Τι ενέργειες κάνω όταν μου έρθουνε??
Η Νίνα το έκανε πριν λίγες μέρες οπότε εχει άποψη να μας πει για να μάθουμε όσοι είμαστε πρωτάρηδες
φαντάζομαι πως ένα ορφάνεμα 2-3 ημερων οι παραφυάδες θα το θέλουν πριν την εισαγωγή

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

Αν φτιάξεις παραφυάδες, βάζεις μέσα κατευθείαν το κλουβάκι
Αν αντικαταστήσεις βασίλισσα, ορφανεύεις το μελίσσι και σε 6-8 ώρες βάζεις το κλουβάκι

Όχι 2-3 μέρες γιατί θα κάνουν βασιλοκέλια.
Το μελίσσι νοιώθει την ορφάνια του μετά απο 6-8 ώρες και ξεκινάει διαδικασία δημιουργίας νέας βασίλισσας κάτι που δεν χρειάζεται στην περίπτωση αυτή.

Εγώ βάζω το κλουβάκι όπως θα μου το δίνουν επάνω απο το κεντρικό πλαίσιο. Το κλουβάκι είναι σφραγισμένο με ζυμάρι και έχει συνοδους μέλισσες. Φέτος ζήτησα να μου τις σημαδέψουν.
Την άλλη μέρα, αφαιρώ τα κλείστρα που βρίσκονται στην πλευρά του ζυμαριού ώστε να τρώνε και οι απ΄έξω μέλισσες για να βγεί η βασίλισσα πιο γρήγορα. 3 μέρες μετά ανοίγω το καπάκι της κυψέλης λίγο για να δω αν βγήκε. ΟΧΙ άνοιγμα για πολύ ώρα, ΟΧΙ επιθεώρηση πριν απο 7-10 μέρες.
Δύο απο αυτές που πήρα φέτος είχανε λίγο σκληρό ζυμάρι και αναγκάστηκα στις 5 μέρες να ανοίξω το κλουβάκι να βγουν έξω.

http://bees-aegina@blogspot.com

Ηλίας Καψούλης

Ηλίας Καψούλης

Προσωπικά, αφού ορφανέψω το μελίσσι ή κόψω παραφυάδα σήμερα π.χ, την επομένη βάζω το κλουβάκι, χωρίς τις μέλισσες συνοδούς , μόνο με τη βασίλισσα πάνω στα πλαίσια, αφού κόψω το πλαστικό μπροστά από το ζαχαροζύμαρο.
Για να το εξηγήσω : στο κλουβάκι εκτός από τη βασίλισσα υπάρχουν και μέλισσες συνοδοί που τη φροντίζουν ώσπου να ελευθερωθεί. Αυτές καλά είναι να τις βγάλουμε από το κλουβί πριν το βάλουμε στην κυψέλη. Για το λόγο αυτό ανοίγω το κλουβί μπροστά από ένα παράθυρο, όλες πάνε προς το τζάμι, με προσοχή επιλέγω τη βασίλισσα και την ξαναβάζω στο κλουβάκι της μόνη της και κατευθείαν μετά το βάζω στην παραφυάδα μου.

Μετά από κανα δυο μέρες απλώς κοιτά όπως σωστά αναφέρει η ΝΙΝΑ, εαν έχει βγεί η βασίλισσα. Δεν κάνω επιθεώρηση, απλώς τσεκάρω το κλουβί να δώ εαν βγήκε. Σε αντίθετη περίπτωση την ελευθερώνω μόνος μου.

μίλτος μόσχος



Ηλίας Καψούλης έγραψε:Προσωπικά, αφού ορφανέψω το μελίσσι ή κόψω παραφυάδα σήμερα π.χ, την επομένη βάζω το κλουβάκι, χωρίς τις μέλισσες συνοδούς , μόνο με τη βασίλισσα πάνω στα πλαίσια,

Αυτό Ηλία για ποιό λόγο το κάνεις?
Τι θα συμβεί αν τις αφήσεις και τις συνοδούς μαζί?

http://www.greek-meli.blogspot.com

Ηλίας Καψούλης

Ηλίας Καψούλης

Μας έχουν πεί επαγγελματίες μελισσοκόμοι στη σχολή ότι είναι καλύτερα να αφαιρείς τις συνοδούς, τώρα γιατί ... αν θυμάμαι καλά, διότι μόλις βγεί η συνοδεία γίνεται μάχη με τις άλλες στην κυψέλη και ενδέχεται να μην δεχθούν ούτε την βασίλισσά τους. (Ο Κανάρης ίσως να θυμάται καλύτερα το λόγο.)
Από προσωπική εμπειρία όσες φορές έχω εισάγει βασίλισσα χωρίς τη συνοδεία έχει γίνει δεκτή. Εισαγωγές που έχω κάνει με τη συνοδεία δεν είχαν πάντα επιτυχία. Κάποιες φορές έχω βρεί ακόμα και ψόφιες μέλισσες μέσα στο κλουβί.

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

Εγώ τις βάζω όλες μαζί. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
Μάλιστα πέρυσι δεν βρήκα τις συνοδούς σκοτωμένες. Ήταν τελείως άδεια τα κλουβάκια.
Φέτος, έβαλα 5 βασίλισσες πριν μία εβδομάδα.
Στα 2 κλουβάκια οι συνοδοί ήταν όλες νεκρές, στα άλλα 2 οι μισές.
Μάλιστα οι νεκρές είχαν το κεφαλάκι τους κολλημένο στον τοίχο του κλουβιού.Ή και περασμένο ανάμεσα στα καγκελάκια.
Θεωρώ ότι πεθαίνουν επειδή προστατεύουν τις πρώτες ώρες την βασίλισσα απο τις μέλισσες της κυψέλης που πεφτουν όλες επάνω στο κλουβάκι.
Μου είχε πει ένας μελισσοκόμος ότι αν δεις την δεύτερη μέρα υπερβολικά πολύ πληθυσμό επάνω στο κλουβάκι, δεν είναι καλό. Προσπαθούν να την σκοτώσουν, δεν την αποδέχονται.
Πάντως Ηλία χαρά στο κουράγιο σου. Εγώ ακόμα φοβάμαι να πιάσω βασίλισσα στα χέρια μου.
Πέρυσι που το δοκίμασα για να της αλλάξω κυψέλη, κατάφερα να την σκοτώσω. Πήδηξε απο το χερι μου, μπήκε σε ένα πιάτο με σιρόπι, μετά στην νέα κυψέλη, και καλή ψυχή.

http://bees-aegina@blogspot.com

Αντώνης Σάββαρης

Αντώνης Σάββαρης

Θεωρώ ότι πεθαίνουν επειδή προστατεύουν τις πρώτες ώρες την βασίλισσα απο τις μέλισσες της κυψέλης που πεφτουν όλες επάνω στο κλουβάκι.

Aυτή πρέπει να είναι η εξήγηση που λέει η Νίνα γιατί για αν έγινε αποδεκτή η βασίλισσα σημαίνει ότι οι φερομόνες έχουν μεταφερθεί σε όλη την κυψέλη και δύσκολο να γίνει μάχη γιατί θα χάνονταν και η βασίλισσα
αυτό από δική μου σκέψη σε λίγες μέρες θα αποκτήσω εμπειρία και θα σας πω τι έγινε.

Ηλίας Καψούλης

Ηλίας Καψούλης

Σε συζήτηση πάντως που είχα με τον δάσκαλο στο ΙΓΕ και επαγγελματία μελισσοκόμο ΤΖΙΑΤΣΙΟ Τηλέμαχο, μου διευκρίνισε ότι πρέπει οπωσδήποτε να βγάζω τη συνοδεία !! Τι να πω; αυτά μου λένε αυτά μεταφέρω, εάν είναι λάθος η άποψη ... θα το δείξει η ιστορία χεχεχε!! ως τότε βέβαια θα έχουμε δώσει μια μικρή περιουσία σε βασίλισσες.
Αυτές τις μέρες πήγα στο μελισσοκομείο και έβαλα 5 μάνες΄(χωρίς τη συνοδεία) που προμηθεύτηκα από τον Τσιμίνη στο Καπανδρίτι. Μετά το Πάσχα θα έχω νεότερα.

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

Ηλίας Καψούλης έγραψε:
που προμηθεύτηκα από τον Τσιμίνη στο Καπανδρίτι.

Τωρα ήταν ώρα να ανάψουν τα αίματα....
Εύχομαι η δική σου εμπειρία να είναι καλή.
Δεν θα μιλούσα αν η παρέα δεν ήταν κλειστή.

Όσο για την συνοδεία, νομίζω ότι οι μέλισσες έχουν δίκιο ότι και αν κάνουν.
Εγω απλά ΔΕΝ μπορώ να αγγίξω βασίλισσα, ή καλύτερα να πώ όχι ακόμα.
Ίσως σε λίγες μέρες.
Αυριο ξεκινάω βασιλοτροφία.
Θέλω να βγάλω λίγες βασίλισσες και η συνέχεια να είναι βασιλικός πολτός.
Απο πέρυσι το έχω "βάλει στο μάτι" αλλά ο καιρός δεν βοήθησε, ούτε τα σμήνη μου.
Ελπίζω φέτος κάτι να καταφέρω.
Το ξεκίνημα βρε αδερφέ που λένε.

http://bees-aegina@blogspot.com

μίλτος μόσχος



Νίνα,
όταν με το καλό βγάλεις πολτό ή βασίλισσες, γράψε ένα αρθράκι με αναλυτικά τα βήματα που έκανες από την αρχή ως το τέλος.

Μπορεί να ασχοληθώ και εγώ κάποια στιγμή, ώστε να έχω μια πρακτική πορεία στο θέμα.

http://www.greek-meli.blogspot.com

Αντώνης Σάββαρης

Αντώνης Σάββαρης

σήμερα έκοψα τα πορτάκια τις είχα βάλει χθες το πρωί και στο ορφανό προχθές οπότε θα δω σε 2-3 μέρες αν έχει βγει η βασίλισσα.
τις παραφυάδες τις έκανα αλλάζοντας θέση στα διόροφα και άφησα στην παλιά τις παραφυάδες απλά τώρα έχουν πολλές συλλέκτριες που είναι κρίμα και δεν έχουν χώρο στην κυψέλη άμα βγει η βασίλισσα μπορώ να ξαναλλάξω θέση στις κυψέλες??

μίλτος μόσχος



Αντώνη,
έκοψες σε παραφυάδες την 20άρα που έλεγες?

και έφτιαξες πόσες παραφυάδες?
η 20άρα πόσο μακριά πήγε?


Για να αλλάξεις πάλι την θέση τους, σκέψου ότι από την μέρα γέννησης της βασίλισσας, 1-3 ημέρες η βασίλισσα μένει στην κυψέλη και μετά κάνει την πτήση της.

Και η πτήση μερικές φορές μπορεί να διαρκέσει 2 ημέρες, αν δεν είναι ικανοποιητική από την 1η μέρα πτήσης.

Οπότε υπολόγισε, ότι σίγουρα έκανε την πτήση και ότι θα παραμείνει πλέον μέσα στην κυψέλη για πάντα.

http://www.greek-meli.blogspot.com

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

Μίλτο δεν κατάλαβες, έβαλε αγοραστές γονιμοποιημένες βασίλισσες.
Προσωπικά πιστεύω ότι χρειάζεται να βάλεις τις διόροφες πίσω στην θέση τους.
Ανταλλαγή θέσεων διόροφης με παραφυάδα;;; Είναι πολύ άνισα σμήνη.
Δεν ξέρω, μπορεί να κάνω και λάθος.
Πες μας τελικά την εμπειρία σου.

Πάντως αν σε 2-3 μέρες απο την ημέρα που έβαλες τα κλουβάκια δεν έχουν φάει το ζυμάρι, θα σου έλεγα να ανοίξεις τα καπάκια τους λίγο στην άκρη να τις ελευθερώσεις (με πολύ γρήγορες διαδικασίες) και να μην πειράξεις τα μελίσσια για μία εβδομάδα ακόμα.

http://bees-aegina@blogspot.com

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

μίλτος μόσχος έγραψε:Νίνα,
όταν με το καλό βγάλεις πολτό ή βασίλισσες, γράψε ένα αρθράκι με αναλυτικά τα βήματα που έκανες από την αρχή ως το τέλος.

Τι λες τώρα δάσκαλε....
Εσύ έκανες μαθήματα βασιλοτροφίας, περιμένεις απο εμένα το στραβάδι να σου μάθω;;

http://bees-aegina@blogspot.com

μίλτος μόσχος



NINA Stergiopoulou έγραψε:
μίλτος μόσχος έγραψε:Νίνα,
όταν με το καλό βγάλεις πολτό ή βασίλισσες, γράψε ένα αρθράκι με αναλυτικά τα βήματα που έκανες από την αρχή ως το τέλος.

Τι λες τώρα δάσκαλε....
Εσύ έκανες μαθήματα βασιλοτροφίας, περιμένεις απο εμένα το στραβάδι να σου μάθω;;

ναι αλλά η άτιμη η πρεσβυωπία δεν με άφηνε να δω το "σκουληκάκι".
Θέλει νεανικό μάτι και αετίσιο.

http://www.greek-meli.blogspot.com

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

Σίγουρα το δικό μου μάτι είναι πιο νεανικό, αλλά πάρτο κι αλλοιώς.
Ξεκίνα τα υπόλοιπα και όταν φτάσεις στα σκουλικάκια θα σου πάρουμε γιαλιά ειδικά.
Γιατί εγώ με τα άλλα βασανίζομαι

http://bees-aegina@blogspot.com

Αντώνης Σάββαρης

Αντώνης Σάββαρης

λοιπόν τα από τα κλουβάκια βγήκανε δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα ευτυχώς αλλά τα τρία 2όρα που είχα ξεφούσκωσαν τα είχα αφήσει 15 πλαίσια και πάνω είχε λίγο πληθυσμό και λίγη γέννα λογικά η βασίλισσα θεώρησε ότι η ανθοφορία τελείωσε και έκοψε δεν ξέρω.
Αλλαξα αμέσως θέσεις και γέμισε η είσοδος πάλι ζωή
λέτε θα έχουμε μάχη με τις συλλέκτριες να μην τις αφήνουν να μπουν?
δεν μπορούσα να μην το κάνω πάντως.
όσους ρώτησα από το νησί και από τηλ μου είπαν να μην κάνω αλλαγή μόνο η Νίνα μου είπε πως έπρεπε να αλλάξω θέσεις ξανά που το φοβόνταν.ισως σε άλλη εποχή που να έδινε η φύση να πετύχαινε σε μένα πάτως όχι Αφού καπάκια παντού ήταν μέσα στις μέλισσες στις παραφυάδες οι οποίες για 5 πλαίσια που τις έκαναν ήταν υπερπλήρης.

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι λες.
Επειδή είχες κλειστά πατώματα, και οι παραφυάδες δεν θα έπαιρναν συλλέκτριες, συζητούσαμε να κάνεις βεντάλια.
Εκανες ανταλλαγή θέσεων και έβαλες την παραφυάδα στην θέση της δυνατής. Σωστά ;;
Οι αντιρρήσεις μου ήταν γιατί ένα διοροφο, με μία παραφυάδα είναι τελείως άνισα μελίσσια.
Απο την άλλη απο όσο ξέρω την ανταλλαγή θέσεων την κάνουμε για 1-2 μέρες. Θεωρητικά το ξέρω. Εγώ δεν το κάνω.

Τελικά τι έγινε;; Πήραν οι παραφυάδες όλον τον πληθυσμό;;;

Η βασίλισσα είναι ΟΚ ;;; Έχει χώρο να γεννήσει;

http://bees-aegina@blogspot.com

Αντώνης Σάββαρης

Αντώνης Σάββαρης

Aλλαξα θέση 2οροφου με παραφυάδας και πήρε η παραφυάδα όλες τις συλλέκτριες όπως ήταν φυσικό.
Τα 2ορα έχασαν άρκετό πλυθυσμό οπότε ξαναάλλαξα θέσεις για να τα δυναμώσω.Τώρα λογικά με τις συλλέκτριες που θα πάρει θα ξανααρχίσει την γέννα εντατικά η βασίλισσα.
Τις παραφυάδες θα τις αφήσω σε ησυχία και σε 10 μέρες θα κάνω επιθεώρηση η βασίλισσα θα έχει χώρο για γέννα γιατί είχα βάλει σε κάθε μία από 2 σφραγισμενους γόνους.
Όσους ρωτησα την αλλαγή την θεώρησαν λογική και το ξεφούσκωμα του μελισσιού και μου έλεγαν να μην αλλάξω θέσεις αλλά όπως τα είδα χθες θεώρησα πως έπρεπε να γίνει η αλλαγή θέσεων ξανά το συντομότερο θα σας πω από βδομάδας πως πάνε.
το σωστότερο απ όλα θα ήταν τις παραφυάδες να τις πήγαινα 3 χιλιόμετρα μακριά η αλλιώς να έκανα βεντάλια και τα δύο δύσκολα ηταν να κανω επομένως αυτό που μένει είναι να τα ξαναδυναμώσω μέσα στον Μάιο πριν την τελική ευθεία

Αντώνης Σάββαρης

Αντώνης Σάββαρης

τελευταία νέα από την εμπειρία μου
Αφού άλλαξα ξανά θέσεις τα μελισσάκια ξαναζωντάνεψαν όλα και πάνε πολύ καλά
οι 4 βασίλισσες που έκανα εισαγωγή βγήκαν μεν από τα κλουβάκια αλλά απ ότι φαίνεται μόνο σε 2 θα έγινανα δεκτές οι άλλες 2 είχαν κατεβάσει βασιλοκέλια και είχε βγει καινούρια βασίλισσα που είχε αρχίσει να γεννάει γιατί δεν εντόπισα να είναι μαρκαρισμένες που τις είδα ήταν κανονικές ωραίες βασίλισσες
πάντως ότι και να κάνουμε και λέμε αυτό που θέλουν να κάνουν τα μελισσάκια θα το κάνουν γιατί ξέρουν καλύτερα από εμάς
να σημειώσω ότι δεν τις ορφάνεψα για μέρες έτσι να γίνουν ποιθο δύσκολα δεκτές παρά μόνο μερικές ώρες.
πάντως το θετικό είναι ότι όλες έχουν γόνο και προχωράνε

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

Αντώνη, είπες το σωστό.
Αυτές κάνουν ότι θέλουν.
Αλλά για την ιστορία, καλώς δεν τις άφησες για μέρες ορφανές. Τότε θα κατεβάζανε βασιλοκέλια και τα πράγματα θα ήταν πιο ζόρικα. Με σχεδόν σιγουρο να μην δεχθούν την εισαγώμενη βασίλισσα.
Την βάζουμε μετά απο 6-8 ώρες ορφάνιας.
Πάντως είχες τέλος καλό, όλα καλά.

Ηλία τι έγινε με τις βασίλισσες του Καπανδριτίου;;;
Τον έχω μεγάλο άχτι τον μπαμπέση.

Με τα δικά μου λίγο κουβάρι.
Απο τις 5 βασίλισσες που αγόρασα οι 4 είναι εντάξει. Η 5η εξαφανίστηκε και στην θέση της βρέθηκε μία βασίλισσα άσχετη. Μολονότι την παραφυάδα την έφτιαξα με πλαίσια απο μελίσσι που ήταν με βασίλισσα, διόροφο, δυνατό. Έκοψα την παραφυάδα και σε λίγες ώρες έβαλα την βασίλισσα με το κλουβάκι.
Τι να πω;;;
Και προχθές που το είδα, πάλι έκανε βασιλοκέλια με την βασίλισσα μέσα.....
Φέτος θα μου δώσουν τα μυαλά στο χέρι.

http://bees-aegina@blogspot.com

Ηλίας Καψούλης

Ηλίας Καψούλης

Αυτή τη φορά από τον Τσιμίνη όλα καλά, άλλη φορά όμως στις 5 Β. δέχτηκαν τις 4 και μετά από 3 μήνες η μια σταμάτησε να γεννάει.
Ααα Να ένα ωραίο τώρα που το ανέφερα. Μελίσσι με καινούργια Βασίλισσα (3μηνών)γίνεται αρρενοτόκο, δηλαδή παντού κηφηνοκελιά. Πάνω που απογοητεύομαι βλέπω τη Βασίλισσα να κόβει βόλτες μια χαρά. Πώς γίνεται λέω να έχει βασίλισσα και να έχει κηφηνογόνο μόνο;;;; ψάχνω τα αυγά όλα μονά στα κελιά και σωστά τοποθετημένα.
Συμπέρασμα ... η βασίλισσα δεν είχε γονιμοποιηθεί καλά και τελείωσαν τα σπέρματα με αποτέλεσμα να γεννά αγονιμοποίητα άρα κηφήνες. Η διαδικασία στη συνέχεια γνωστή, σκοτώνεις τη Βασίλισσα και βάζεις άλλη απλά χωρίς τινάγματα, αφού δεν έχει πριγκίπισσες.

μίλτος μόσχος



Ηλία,
αυτή η βασίλισσα που γέννησε για 3 μήνες και μετά το γύρισε στην αρρενοτοκία, θυμάσαι τι εποχή γονιμοποιήθηκε?

Ήταν Φθινόπωρο -Χειμώνας με λίγους κηφήνες έξω ή γονιμοποιήθηκε με καλό καιρό αργότερα, οπότε υπήρχε πληθώρα κηφήνων?

http://www.greek-meli.blogspot.com

Ηλίας Καψούλης

Ηλίας Καψούλης

Μίλτο την αγόρασα Οκτώβρη, άρα ήταν φθινοπωρινή στην καλύτερη περίπτωση. Τώρα όμως ... ο θεός και η ψυχή της γνωρίζουν την πραγματική αλήθεια, εφόσον ήταν αγοραστή.

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

Αυτό το αντιμετώπισα πέρυσι με αγορασμένη βασίλισσα.
Εμένα σταμάτησε μετά απο 3 βδομάδες όχι 3 μήνες.
Πάει το μελίσσι τελικά.
Βασίλισσα με ελαττωματική γονιμοποίηση.
Εγώ την αγόρασα Αύγουστο,........

http://bees-aegina@blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης