ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ

Παρέα για ανταλλαγή εμπειριών πάνω στην Μελισσοκομία


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

περί θυμαριού

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1περί θυμαριού Empty περί θυμαριού Τρι 30 Απρ 2013 - 22:57

μίλτος μόσχος



η κ. Γούναρη σε ένα άρθρο της για την νεκταροέκριση του θυμαριού μιλάει,
για "έντονη και ήπια νεκταροέκκριση" και δίνει άλλα αποτελέσματα στην μια περίπτωση και άλλα στην άλλη ανάλογα, με το αν το μελίσσι, είναι δυνατό ή αδύνατο ή αν το μελίσσι έχει γόνους ή δεν έχει.

Για σας, τι είναι αυτό που καθορίζει την έντονη από την ήπια νεκταροέκκριση?
Πώς το ξεχωρίζουμε?


Στο ίδιο άρθρο αναφέρει σαφώς ότι εφ΄όσον θα μπει διάφραγμα η είσοδος του 1ου ορόφου είναι υποχρεωτικά στην ίδια πλευρά που είναι και η κυρία είσοδος.

Μέχρι τώρα εγώ ήξερα ότι την είσοδο του 1ου ορόφου την βάζουμε στα πλάγια ή στην αντίθετη πλευρά της κυρίας.
Εσείς τι ακριβώς κάνετε σε αυτή την περίπτωση?



http://www.greek-meli.blogspot.com

2περί θυμαριού Empty Απ: περί θυμαριού Πεμ 23 Μάης 2013 - 0:20

μίλτος μόσχος



μίλτος μόσχος έγραψε:
Στο ίδιο άρθρο αναφέρει σαφώς ότι εφ΄όσον θα μπει διάφραγμα η είσοδος του 1ου ορόφου είναι υποχρεωτικά στην ίδια πλευρά που είναι και η κυρία είσοδος.

τελικά, ψάχνοντας και άλλο στην μελέτη της, ανακάλυψα τον λόγο της πιο πάνω επισήμανσης για την αναγκαιότητα 2 εισόδων στην ίδια πλευρά της κυψέλης.

Το θέμα δεν είναι θεωρητικό, αλλά πρακτικό καθώς αυτό προέκυψε από πείραμα-μέτρηση.
Έγινε μέτρηση σε 2 μελίσσια.
Το ένα είχε 2 εισόδους μπροστά και το άλλο 1 είσοδο μπροστά και 1 είσοδο στο πλάϊ.

προέκυψε ότι στο μεν 1ο:
κατανάλωση τροφών 24,1 kg
πληθυσμός την άνοιξη 8,5 πλαίσια
σφραγισμένος γόνος Α
σπόρια νοζεμίασης (την άνοιξη) λιγότερα

προέκυψε ότι στο 2ο:
κατανάλωση τροφών 27,3 kg
πληθυσμός την άνοιξη 5 πλαίσια
σφραγισμένος γόνος 2/3 του Α
σπόρια νοζεμίασης (την άνοιξη) περισσότερα

http://www.greek-meli.blogspot.com

3περί θυμαριού Empty Απ: περί θυμαριού Πεμ 23 Μάης 2013 - 7:05

Αντώνης Σάββαρης

Αντώνης Σάββαρης

άρα άμα μπει διάφραγμα η δεύτερη είσοδος μπαίνει πάνω από την κύρια διαφορετικά μπορεί να μπει και στα πλαγια
σε 2ορο μελίσσι βάζετε διάφραγμα?2ορο όμως με πόσα πλάισια?γιατί έχω 2ορα και 20άρια αλλά έχω και με 14 πλαίσια
εγώ υποθέτω να βάλω στα 20άρια και σε πλαίσια πάνω από 16-17 καθώς και στο 3ορο που έχω.
Από εδώ και πέρα είναι καινούριο για μένα γιατί ανθοφορία ουσιαστικά που να έχω ελπιδες για κάτι να πάρω είναι η πρώτη

Θα βάλω σφραγισμένους γόνους στον όροφο και ανοιχτό κάτω και θα δούμε τι θα δώσει το θυμάρι

4περί θυμαριού Empty Απ: περί θυμαριού Πεμ 23 Μάης 2013 - 10:18

μίλτος μόσχος



εγώ Αντώνη έχω ακούσει τόσα πολλά για το διάφραγμα, ότι προκαλεί τη δημιουργία β.κ. που λέω να το αποφύγω το διάφραγμα.

Αν δω ότι γεννάει πάνω θα κάνω αντιστροφή ορόφων.


http://www.greek-meli.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης