ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΜΕΛΙΣΣΟΠΑΡΕΑ

Παρέα για ανταλλαγή εμπειριών πάνω στην Μελισσοκομία


Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

ο πρώτος μου τρύγος

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1ο πρώτος μου τρύγος Empty ο πρώτος μου τρύγος Δευ 8 Ιουλ 2013 - 22:17

Αντώνης Σάββαρης

Αντώνης Σάββαρης

Την Κυριακή το βράδυ έκανα τον πρώτο μου τρύγο μετά από το ξεκίνημα και τα λάθη της περσινής κακής γενικής χρονιάς έφτασα στον πολυπ'οθητο τρύγο
Ξημερώματα κυριακής πήγα και πήρα τα πλαίσια 13 από 2 μελίσσια που είχα στην παραθαλάσσια περιοχή και 10 από την περιοχή που τα έχω όλο τον χρόνο.Από εκεί πήρα τα 9 πλαίσια από 2 μελίσσια και ένα από ένα 7άρι

τα έβγαλα σε ένα χειροκίνητο 3 πλαισίων μελιτοεξαγωγέα και περίπου πρέπει να έχω από 22-26 κιλά μέλι

Όλα τα μελισσάκια έχουν μέσα περίπου 2-3 πλαίσια κατά τα 2/3 μέλι και το υπόλοιπο σφραγισμένο γόνο καθώς και πλάισια με στεφάνι και 2-3 πλαίσια με γύρη.Για επάρκεια τροφών δεν φοβάμαι άλλωστε υπάρχει ανθοφορία ακόμη έχω πολλές λυγαριές στην περιοχή μου περιμένουμε και το αγκάθι που νομίζω λέγεται αλλίφωνας και τέλος περιμένω την μεγάλη ανθοφορία της περιοχής μου που είναι το φθινοπωρινό ρείκη.

τώρα θα ξεκινήσω χαλάρη διεγερτική τροφοδότηση με 100-150 ml σιροπάκι έτσι ώστε να ξεκινήσουν να γεννάνε εντατικά έχω άλλωστε άδεια πλαίσια για να το πετύχω αυτό.

φανταστική εμπειρία οπότε πάμε και για άλλες!!

2ο πρώτος μου τρύγος Empty Απ: ο πρώτος μου τρύγος Τρι 9 Ιουλ 2013 - 7:57

μίλτος μόσχος



μπράβο Αντώνη, καλή αρχή λοιπόν

http://www.greek-meli.blogspot.com

3ο πρώτος μου τρύγος Empty ο πρωτος μου τρυγος Τρι 9 Ιουλ 2013 - 22:33

Βάσω Σωτηροπούλου



Ετσι ειναι Αντωνη !!!!!! ειναι να μην κανεις την αρχη !!!!! μετα ποιος σε σταματα
Εκεινο ομως που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι τρυγησες 7αρι μελισσι !
οσων αφορα την τροφοδοσια δεν θεωρεις οτι ειναι λιγο νωρις ?? απο τη στιγμη που λες οτι υπαρχει τριγυρω τροφη ??
Καλοφαγωτο λοιπον !!!!!!!!!!

4ο πρώτος μου τρύγος Empty Απ: ο πρώτος μου τρύγος Τρι 9 Ιουλ 2013 - 22:44

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

Καλοφάγωτο φίλε. Καλή συνέχεια.
Θα σου πρότεινα αν έχει ανθοφορία μην κάνεις τροφοδότηση πάνω απο 100-150 μλ και μόνο 5-6 φορές, έτσι για να ισιώσουν απο την απότομη απώλεια.
Ιδιαίτερα αφου θα συνεχιστεί η μελιττοφορία στον τόπο σου.

Στείλε φωτογραφία απο το αγκάθι. Επείγον.
Και αν κάποιος έχει φωτογραφία σωστή απο το πολυκόμπι, παρακαλώ ας κάνει μία ανάρτηση.

Καλή συνέχεια Αντώνη.

http://bees-aegina@blogspot.com

5ο πρώτος μου τρύγος Empty Απ: ο πρώτος μου τρύγος Τετ 17 Ιουλ 2013 - 22:01

Αντώνης Σάββαρης

Αντώνης Σάββαρης

Λοιπόν με τα τρεξίματα του καλοκαιριού χάθηκα λίγο
Με την πρώτη ευκαιρία θα μου το δείξουν το αγκάθι και θα σας το στείλω γιατί δεν το ξέρω και εγώ
Από το 7άρι που πήρα ένα πλαίσιο το πήρα γιατί τα 5 από τα 7 ήταν γεμάτα μέλι τους έχω αφήσει μέσα αρκετό σε όλα
Από ανθοφορία οι περισσότερες λυγαριές έχουν ξεραθεί και λένε πως μόνο το αγκάθι είναι πλέον από εδώ και πέρα πάντως από τα 4-5 πλαίσια που έβαλα ξανά μέσα σε κάθε κυψέλη τα 2 τα έχουν γεμίσει ξανά με μέλι,
για τροφοδότηση έδωσα περίπου 100γραμμάρια για να ξεκινήσει γέννα η βασίλισσα γιατί έχω γέννα σε 1-2 πλαίσια ύστερα από την επιθεώρηση που έκανα.Εσάς σε τι αριθμό πλαισίων γέννας βρίσκονται??

6ο πρώτος μου τρύγος Empty Απ: ο πρώτος μου τρύγος Πεμ 18 Ιουλ 2013 - 2:29

NINA Stergiopoulou

NINA Stergiopoulou

Υπομονή Αντώνη, υπομονή.
Όποιες συγκρίσεις κι αν κάνουμε τα μελίσσια μας δεν είναι στον ίδιο τόπο.
Είναι φυσιολογικό οι γόνοι να είναι χαμηλά, γιατί ακόμα μαζεύουν μέλι.
Τέλος Αυγούστου, αρχές Σεπτέμβρη θα αρχίσουν να φορτώνουν γόνους για να πάνε δυνατά σε ξεχειμώνιασμα.
Οπότε εγώ δεν περιμένω θεαματικούς γόνους τώρα.

http://bees-aegina@blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης